مجموعه ویرا صنعت الکتریک شما را به خرید بهترین محصولات یو پی اس، استابلایزر، باتری یو پی اس و کابینت باتری دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

استابیلایزر چیست و کابرد آن

آنچه در این مقاله می خوانید...

استابیلایزر چیست و دلیل استفاده از آنمزایای استفاده از استابیلایزرانواع استابیلایزرهاانواع استابیلایزرها
استابیلایزر چیست

استابیلایزر چیست ؟ برق شهر به دلیل نوساناتی که دارد از جمله کاهش و افزایش ولتاژ یا قطع و وصل شدن، به مدارات الکترونیکی یا حتی قسمت های مکانیکی تجهیزات برقی خسارات زیادی وارد میکند و باعث تحمیل هزینه های زیادی برای تعمیر و یا تعویض تجهیزات برق میشود. به همین دلیل استفاده از استابیلایزر ضروری می باشد.

استابیلایزر چیست

استابیلایزر چیست و دلیل استفاده از آن

همانطور که در بالا گفته شد عوامل بسیاری از جمله نویزها، نوسانات ولتاژ، کم و زیاد شدن ولتاژ باعث خرابی در لوازم برقی میشود. از آن طرف به دلیل قیمت های بسیار بالایی که تجهیزات برقی خانگی، تجهیزات پزشکی در بیمارستانها، محیط های صنعتی و اداری از جمله یخچال، سیستم صوتی، کامپیوترها، دستگاه های برش، دستگاه های لیزر، دستگاه های چاپ و بنر و….دارند باید از آنها به خوبی محفاظت و نگهداری شود.

دستگاه استابیلایزر با تثبیت کردن ولتاژ و نوسانات برق شهری باعث میشود که ولتاژی تمیز و بدون نوسان به مصرف کننده ها برسد و دیگر کاربران نگران نوسانات برق شهری نباشند.

مزایای استفاده از استابیلایزر

مزایای استفاده از استابیلایزر

میتوانیم با قرارداد یک دستگاه استابیلایزر در ورودی برق منزل یا هر مکان دیگری تمامی لوازم ها برقی را در مقابل اختلالات شهری محفوظ نماییم. استفاده از استابیلایزر یکسری مزایا دارد که در زیر بیان میکنیم:

  • تثبیت کردن برق شهر: با تثبیت کردن برق شهری، طول عمر دستگاه و کارایی آن بالاتر می رود.
  • جلوگیری از اتصال کوتاه شدن تجهیزات: باتوجه به مدار الکترونیکی که داخل دستگاه استابیلایزر وجود دارد باعث میشود از لوازم برقی در برابر اتصال کوتاه محافظت شود.
  • کاهش هزینه های برقی: در مواقعی که افت ولتاژ داریم دور الکتروموتور دستگاه های برقی کم شده است و باعث میشود که تا 25% مصرف انرژی افزایش یابد اما با وجود دستگاه استابیلایزر که باعث می شود از افت ولتاژ چلوگیری شود پس مصرف برق هم کاهش می یابد.
  • محافظت در برابر رعد و برق و نواسانات لحظه‎ای

انواع استابیلایزرهاانواع استابیلایزرها

استابیلایزر یا همان ترانس محافظه برق که در لغت به معنای تثبیت کننده ولتاژ می باشد به چند نوع تقسیم میشود که در ذیل به هرکدام از آنها میپردازیم:

  • استابیلایزر رله ای: در این نوع از استابیلایزرها با استفاده از ترانس های افزاینده و کاهنده ای که در مدارات داخلی آنها قرار میدهند میتوان تغییرات ولتاژ را کنترل کرد. این نوع از دستگاه ها خود به دو نوع دیگر تقسیم میشوند: 1-استابیلایزر رله ای خطی 2- استابیلایزر رله ای پله ای

معمولأ برای بارهای حساس از استابیلایزرهای پله ای استفاده میشود.

  • استابیلایزر سروو موتوری: این مدل از استابیلایزرها به دلیل سروو موتوری که داخلشان دارند بسیار دقیق تر می باشند و روال کارشان بدین صورت است که با نمونه گیری از سطح ولتاژ بصورت مکانیکی میتوانند ولتاژ خروجی را کنترل کنند.
  • استابیلایزر AVR: این نوع از استابیلایزرها از تنظیم کننده های ولتاژی پیشرفته استفاده میکنند. دارای سیستم کنترلی کاملأ خودکار هستند و ولتاژ خروجی را بیشتر تثبیت می کنند.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]استابیلایزرهای رله ای با تنظیم ولتاژ با دقت 10ولت و استابیلایزرهای سروو موتوری با تنظیم ولتاژ با دقت 1 ولت کار میکنند.[/box]

 

مهندس وزیرنژاد

من در حوزه قطعات الکتر یکی مشغول به کار هستم

مجموعه ویرا صنعت الکتریک شما را به خرید بهترین محصولات یو پی اس، استابلایزر، باتری یو پی اس و کابینت باتری دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید